Почетна Тагови апликација

Таг: апликација

Германска компанија направи технологија која дијагностицира корона вирус со скенирање на...

0
Компанијата Semic RF со седиште во Минхен се надева дека ќе помогне тестирањето на корона вирусот да не се прави на стандардниот начин, туку...

Апликација со вештачка интелигенција детектира КОВИД-19 од вашиот глас

0
Бидејќи корона вирусот нема наскоро да исчезне, компаниите се трудат да најдат брзи начини за детектирање на вирусот што е можно порано. Една таква...

Направете селфи и проверете какво е вашето здравје

0
Најголем дел од корисниците на преносни уреди како фитнес алки или паметни часовници ја следат својата здравствена состојба. Особено ако се занимаваа со некаков...

Знаменитостите и атракциите на Охрид на првата мобилна апликација „Discover Ohrid“

0
Центарот за интегриран развој Охрид – ЦИРО, со поддршка на Германското друштво за меѓународна соработка ГИЗ ја креира првата туристичка мобилна апликација „Discover Ohrid“. Проектот...

Направена апликација која им помага на луѓето што често имаат кошмари

0
После спроведени истражувања и тестириања во кои учествувале 70 пациенти, американската Агенција за храна и лекови на почетокот на месецот даде зелено светло за...

Нова мобилна апликација за деца „Стоби Еду“ за прикажување на наследството...

0
Потребата на децата да им се прикаже богатото културно наследство со кое располага Археолошкиот локалитет Стоби беше мотив да се продуцира новата мобилна апликација...

Garmin овозможува следење на целата бременост од почеток до крај

0
Garmin претстави нова функција за апликацијата Garmin Connect наречена Pregnancy Tracking, која на жените ќе им овозможи на својот паметен часовник или на својот...

Апликацијата Skopje ZOO нè мотивира да научиме повеќе за животните

0
Во Скопската зоолошка градина живеат неколку стотици примероци различни видови животни кои потекнуваат од сите страни на светот. Шетајќи низ ЗОО Скопје во еден момент можете...

ГЛАДИЈАТОРИТЕ СЕ ВРАЌААТ ВО СТОБИ

0
Од утре, 19 септември, првата апликација за виртуелно искуство која овозможува патување во минатото и доживување на гладијаторски преформанс од 2 в.н.е во грандиозниот театар на...

Apple и Google ќе овозможат следење на ширењето на корона вирусот...

0
За да може да се следи ширењето на заразата Apple и Google во мај активираа нови API кои разменуваат клучеви меѓу мобилните телефони кои...