1 C
Skopje
понеделник, јануари 20, 2020
Почетна Тагови жени

Таг: жени

Започнува кампањата #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19 чaсот, ќе се...

Започнува кампањата #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи...

Нина Николиќ: До утре е отворено пријавувањето за bootcamp за жени...

Аплицирањето за учество на bootcamp за жени претприемачи е отворено до овој четврток 7.11 и е за жени претприемачи кои се во почетна фаза...

Прв Мастерклас на УНКТАД во Скопје: жените повеќе да го користат...

Потребна е поголема вклученост на жените во носењето клучни политики, решителност да го рашират својот глас, искористување на потенцијалот на технологиите за...

Хрватски Bellabeat работи на најмалиот и најпрецизен уред во светот кој...

Модата и велнесот е поими познаи на секоја жена, а да се чувствувате добро во сопствената кожа и да изгледате убаво е...

Ова се топ 10 најдобри земји за живот за жените

Иако дебатите за еднаквоста на половите денес се пожестоки од кога било, светот во кој живееме уште не е безбедно место за жените. Само...

Жените во Европа заработуваат 9% помалку од мажите на иста позиција

Меѓународниот портал за плати Paylab долгорочно ги следи платите на поединците на разни работни места. Мажите, во просек, добиваат 9% повеќе од жените на...

Женското претприемништво неискористен извор за економски раст

Зајакнувањето на економската позиција на жените во урбаните и руралните средини како и еднакви можности за активно вклучување на пазарот на труд и раководење...

Науката докажа дека жените можат да напредуваат на работното место ако...

Изгледа дека идејата жените да си помагаат едни на други е многу повеќе од  лекција која ви ја предавал некој професор. Едно ново истражување...

35 жени помлади од 35 години кои ја менуваат технолошката индустријата...

Ерика Кохи, соосновач и колидер на UNICEF Innovation Unit Пред седум години Кохи и нејзиниот колега од UNICEF, Кристофер Фабиан, почнале да разговараат за тоа...

НАЈПОПУЛАРНИ