19.8 C
Skopje
сабота, јуни 12, 2021
Почетна Тагови кислород

Таг: кислород

НАСА успеа да добие кислород кој може да се дише од...

НАСА успеа да екстрахира кислород за дишење од тенкиот воздух на Марс. Уредот кој го користеле дестилирал 5 грама чист кислород од...

Во Холандија се отвори фабрика за производство на воздух

Прототип фабрика за производство на воздух беше отворена во склоп на Европскиот центар за технологија и истражување на вселената, поточно во Лабораторијата...

Поради загревањето на океаните снемува кислород

Иако за загадувањето на морињата и океаните се знае со децении, истражувачите велат дека климатските промени ја влошуваат ситуацијата кога е во...

На Марс постои мистериозен извор на кислород во атмосферата

Кислородот во атмосферата на планетата Марс се менува на начин кој моментално не може да се објасни со познатите хемиски процеси. Така...

ВИДЕО: Ова е првиот подводен бар каде што можете да се...

Ова е првиот подводен бар за кислород. Clear Lounge ви нуди уникатно искуство. Посетителите на барот слегуваат во посебен резервоар со кациги на главите и...

Делови од океаните денес имаат 40% помалку кислород отколку пред 50...

Океаните ни даваат храна, играат витална улога во регулирањето на климата на Земјата и се од суштинско значење за глобалната трговија. Сепак, извештајот Global...

НАЈПОПУЛАРНИ