Почетна Тагови Месечина

Таг: Месечина

Јапонија на Месечината испраќа минијатурен робот кој ќе ја истражува прашината

0
Јапонија е одлучна со својата технологија да ја освои Месечината. Oбјави дека земјата планира во 2022 година на Месечината да испрати ровер со големина...

Русија и Кина потпишаа договор за заедничко освојување на Месечината

0
Американците имаат големи планови за освојување на вселената, а тие превенствено се врзани за враќање на Месечината. Вселенски брод со екипаж, вклучувајќи ја и...

Јапонски милијардер дели билети за пат околу Месечината

0
Јапонски милијардер дели осум билети за туристичко патување околу Месечината кое е најавено за 2023 година. Јусаку Маезава, могул на интернет модата, колекционер на...

Кина ги откри првите примероци од Месечината донесени во последните 45...

0
Кина сподели фотографии од првите примероци од Месечината донесени на Земјата во последните 45 години. Лунарниот реголит беше собран при мисијата Chang'e 5, која...

Американска DARPA сака да гради фабрики и други големи објекти на...

0
Ако се остварат амбициознитe американски планови, за нешто повеќе од три години по Месечевата површина. Мисијата Artemis треба да биде посебна во многу...

Кина донесе 2 кг примероци од Месечината и сака да ги...

0
Кина успешно ја реализираше последната фаза од мисијата Chang'e-5, откако капсулата со примероци од Месечевата површина сигурно беше приземјена во регионот на кинеската покраина...

НАСА ги избра астронаутите за новата мисија на Месечината

0
Американската вселенска агенција НАСА избра 18 астронаути кои ќе патуваат на Месечината во рамките на програмата Artemis. Меѓу астронаутите има и такви кои веќе...

Астрофизичарка предупредува дека изградбата на 4G мрежа на Месечината ќе го...

0
Кога НАСА минатиот месец објави дека во соработка со Nokiа ќе гради 4G телекомуникациска мрежа на Месечината, многумина беа скептични. Но, НАСА ги објасни...

НАСА потврди дека на Месечината има вода

0
НАСА објави ново големо откритие во врска со Месечината - на површината на овој Земјин сателит е потврдено присуството на вода. Американската вселенска агенција...

Вселенскиот отпад од 60-тите години може да стане мини Месечина за...

0
Земјата би можела да добие нова привремена мини Месечина во форма на вселенски отпад. Имено, истражувачи следат објект кој зимава може да биде заловен...