Почетна Тагови пластика

Таг: пластика

Пластиката може да се претвори во револуционерен градежен материјал

0
Овие тули се направени од пластика, но не која било пластика, туку пластиката која претставува најголем проблем на денешницата - таа која не може...

Владата на Австралија направи план за ставање крај на загадувањето со...

0
Австралиската федерална влада го лансираше националниот план за пластичен отпад National Plastics Plan, кој има за цел да се справи со пластичниот отпад во...

Научници открија бактерија која се храни со пластика

0
Познато е дека пластиката претставува се поголем проблем за околината, делумно и затоа што е многу тешко да се рециклира. Но, научници сега идентификуваа...

Виталиа се приклучува во борбата со климатските промени

0
Виталиа во 2020 година се вклучува во борбата со климатските промени, иницијатива што ја покренаа Обединетите Нации и во која на различни начини се...

Икеа ќе ги исфрли сите пластични производи за еднократна употреба од...

0
Минатата недела ИКЕА објави дека од својата понуда ќе ги исфрли пластичните производи за еднократна употреба за да допринесе за зачувување на животната средина...

ЕУ целосно ќе ја забрани пластиката за еднократна употреба до 2021...

0
Европското законодавство ја изгласа целосната забрана на 10 пластични производи за еднократна употреба, вклучувајќи ги пластичните сламки, пластичниот прибор за јадење, пластичните стапчиња за...

Кина сака да ја исфрли пластиката за еднократна употреба до 2025...

0
Кинеската влада го најави новиот план за намалување на загадувањето со пластичен отпад во земјата до 2025 година, кој вклучува и збрана на пластиката...

Сите јадеме по една кредитна картичка пластика секоја недела

0
Микроскопски парчиња пластика се пронајдени на секакви локации - од најголеми длабочини на океанот до арктичкиот мраз. Но, таа микропластика исто така влегува и...

3Doodler е првото пенкало во светот кое пишува во 3Д

0
Ако сте од оние луѓе кои додема работат, додека одмораат и во кој било момент од денот нешто чкртаат на хартија, сигурно ќе ве...

Mekdonalds ги заменува пластичните капачиња на чашите со растителни

0
Компанијата Mekdonalds најави сеопфатна програма со цел да се укине или да се намали упитребата на пластика, како и да се унапреди способноста за...