Почетна Тагови социјални мрежи

Таг: социјални мрежи

Турција ги казнува социјалните мрежи со милион евра

0
Турција денес го изрече првиот пакет високи казни за големите социјални мрежи, вклучувајќи ги Twitter, Facebook и Instagram, поради непочитување на контроверзниот закон кој...

Бонтон за социјални мрежи – како правилно да комуницирате?

0
Викторија Турк е авторка на книгата „Kill Reply All: A Modern Guide to Online Etiquette, from Social Media to Work to Love“. Оваа книга...

Нов закон има за цел да спречи зависност од Facebook, Instagram,...

0
Големите технолошки компании ја прифатија зависноста од нивните производи како бизнис модел, а нивните иновации не се насочени кон подобри производи, туку како со...

Дали сте зависни од вакво „губење време“?

0
Во САД неодамна беше спроведено истражување во однос на корисници на социјалните мрежи, кое покажа некои интересни трендови и односот на Американците кон најпознатите...

Во 2018 најмногу се споделувале лажни вести

0
Истражувањата покажуваат дека лажните вести имаат тенденција за побрзо ширење на Твитер од вистинските вести Од бразилските претседателски избори до “жолтите елеци” во Франција, 2018...

Пет начини на кои социјалните мрежи влијаат врз нашето ментално здравје

0
Со оглед на бројот на болести поврзани со предолгото седење и бројот на луѓе кои ги убива секоја година, можеме да заклучиме дека седењето...

Која социјална мрежа e најпопуларна за тинејџерите?

0
Една неодамнешно истражување во САД покажа дека Инстаграм го престигна Снепчет по бројот на корисници, но разликата е многу мала Снепчет со години е омилена...

Анализа: Фејсбук користат 23 министри во Владата, 14 се активни на...

0
Дваесет и три од вкупно 26 министри во Владата на Република Македонија активно користат Фејсбук, што е зголемување за тројца кои се активни на...

Поради скандалите со социјалните мрежи 40% од луѓето избришале барем еден...

0
Довербата во социјалните мрежи е нарушена пoради скандалите околу протекувањето на податоци и ширењето на лажни вести, па затоа не е изненадување што луѓето...

Расте бројот на корисици на WhatsApp, Instagram и Snapchat

0
Голем број на луѓе се префрлаат од Facebook на затворени форуми како WhatsApp за да расправаат за дневни вести, поради загриженост за приватноста, лажни...