Почетна Тагови стакло

Таг: стакло

Дали знаете дека рециклирањето на еден тон стакло го намалува загадувањето...

0
Количината на рециклирана стаклена амбалажа во регионот на Западен Балкан и понатаму е далеку од нивото пропишано од Европската унија 60% од стаклото да...

Куќа прекриена со огледала станува невидлива и се претопува со околината

0
Invisible House е дом прекриен со огледала, дизајниран да личи на облакодер од Њујорк кој е превртен на страна. Куќата е прекриена со рефлективни...

Старото стакло ќе се користи за правење нов, подобар бетон

0
Иако стаклото се смета за еколошко бидејќи може да се рециклира, факт е дека не се рециклира голема количина стакло. Тоа особено важи за...

Пакомак: Расте селектирањето на стаклениот амабалажен отпад!

0
Според податоците на Пакомак навиките за селекција на стаклена амбалажа од година во година покажува значаен пораст и даваат одлични резултати. Во Р.Македонија на...

Пакомак ги прогласи најеколошките ресторани и кафулиња за 2017 година

0
Пакомак ги собра на едно место општествено одговорните кафулиња од Скопје кои редовно ја собираат својата, пред сè стаклена амбалажа, во посебни канти на...

Бизарни проблеми: вработените во новото седиште на Apple постојано се удираат...

0
Вработените во Apple со нетрпение го очекуваа вселувањето во новото седиште, кое многумина го нарекуваат архитектонско ремек-дело и вселенски брод, на чиј дизајн работеше...

Првите телефони со екран од дијаманти ќе пристигнат во 2019 година

0
Американска компанија за производство на делови за паметни телефони работи на првиот екран за телефон во светот направен од дијаманти, пишува DailyMail. Од Akhan...

Јапонец направи стакло кое само се обновува ако се скрши

0
Јапонски научник случајно откри нов тип на стакло кое само може да се поправи едноставно така што скршените делови ќе се притиснат заедно, но...

Провидните соларни ќелии ќе го револуционизираат генерирањето електрична енергија

0
Иноваторот Ричард Лант, кој ги направи проѕирните соларни ќелии, кои беа претставени пред неколку години, сега има нова анализа која дава надеж за многу...

Пакомак контејнерите за селектирање на стаклен отпад отсега и во Штип

0
Пакомак во соработка со јавното комунално претпријатие „Исар“ од Штип постави десет контејнери за примарна селекција на стаклен отпад. Контејнерите, кои се со капацитет...