12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Дневни Архиви: октомври 25, 2017

Топ 10 трендови кај дигиталниот маркетинг за 2018 година

Контент маркетингот, автоматизацијата и вештачката интелигенција зедоа примат. Во 2018 година тие целосно ќе го сменат маркетингот кој го знаеме, а ангажирањето на купувачите...

Саудиска Арабија гради џиновска зона за економски развој – трипати поголема од Кипар

Саудискиот принц престолонаследник Мохамед бин Салман објави дека ќе создава џиновска зона за економски развој со површина трипати поголема од Кипар. Според проекците, во...

Првата вертикална шума во Франција ќе содржи еден хектар зеленило

Компанијата Stefano Boeri Architetti продолжуваат да градат вертикални шуми низ целиот свет, а последниот проект е планиран за Париз. Проектот е дизајниран за квартот...

Како ќе се патува во земјите од ЕУ од 2020 година натаму?

Од 2020 година натаму за жителите од регионот ќе биде потребно посебно одобрение за патување во земјите од шенген зоната. „Европскиот систем за патни...

LG го направи првиот паметен телефон кој ќе ве спаси од комарци

LG претстави нов паметен телефон, LG K7i, кој ќе може да ги брка комарците со емитување ултразвучни вбранови од мрежниот додаток поставен на заедниот...

Дванаесет светски метрополи од 2025 година ќе користат само „зелени“ автобуси

Дванаесет светски метрополи, меѓу кои Лондон, Париз, Лос Анџелес и Кејптаун, завчера постигнаа договор од 2025 година да се користат само автобуси со нула...

Палестински универзитет разви апликација за рана детекција на рак на дојка

Палестинскиот универзитет Ал-Кудс (AQU) објави дека дваjца негови истражувачи развиле апликација која на жените им помага да го откријат ракот на дојка така што...

Со Триглав Осигурување до поголема безбедност во сообраќајот, проект “Безбедни првачиња“

  Во текот на септември и октомври оваа година, Триглав Осигурување, во рамките на проектот „Заедно за поголема безбедност во сообраќајот“, спроведе акција под наслов...

Нов серијал на кратки видеа со млади македонски дизајнери на мебел

Платформата за дизајн и развој на мебел House of 1000 Designers започна серијал на кратки видеа кои ги објавува секој четврток на својата Фејсбук...

Паметни билборди прикажуваат таргетирани реклами во зависност од временските прилики и нивото на сообраќај

Audi во Обединетото Кралство постави билборди кои користат податоци за моменталните временски услови за да промoвираат различни аспекти од технологијата на автомобилите кои ги...

НАЈПОПУЛАРНИ