10.1 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019

Дневни Архиви: март 7, 2018

Особини кои треба да ги поседува секоја жена лидер

Жена лидер - не е тајна дека многумина гледат попреку на жените поради одредени особини кои на мажите им носат почит. Овој феномен има...
video

Мате Римац го претстави новиот суперавтомобил

Штотуку е претставен новиот Rimac C_Two, вториот модел на компанијата, кој нема никакви исти делови со моделот Concept One, а нуди вкупна снага од...

Филип Ивановски: Колективните постапувачи за отпад собираат само 20% од вкупниот отпад, мора да...

Управувањето со отпадот воопшто станува сѐ поактуелна тема во земјава. Асоцијацијата за управување со посебните текови на отпад при Стопанската Комора на Македонија смета...

Напреден тренинг во Скопје за Google AdWords со Мирослав Варга, сертифициран тренер од Google

На 23 и 24 април 2018 година во Park Hotel & Spa во Скопје ќе се одржи напреден тренинг за Google AdWords со реномираниот...

Под мотото „Садиме љубов“, волонтерска акција на жените во Пивара Скопје за децата од...

И оваа година, жените вработени во Пивара Скопје, на автентичен начин, со волонтерска акција, го одбележаа 8 Март – Меѓународниот ден на жената. Во...

Goodyear направи автомобилски гуми кои го чистат воздухот додека возите

Иднината на транспортот изгледа навистина „зелена“. Goodyear само што ги претстави новите гуми Oxygene на Geneva International Motor Show во Женева, кои имаат интегрирани...

Кои држави рециклираат најмногу?

Од земјите во нашиот регион, рангирана е Словенија на деветтото место каде се рециклира 45,8% од отпадот! Со најдобра статистика за рециклирање во светот може...
video

ВИДЕО: Ова е првата летачка јахта во светот

Фотографии кои се појавија на Интернет открија неверојатна летачка суперјахта која може да издржи до осуммина патници  на бранови со брзина до 74 км/ч....

General Electric ќе ја гради највисоката и најмоќната турбина на ветер во светот

Haliade-X ќе може да генерира 67 гигават-часови енергија во нормални услови, а тоа е 45% повеќе отколку турбините кои се во вода. Таа енергија...

Општина Аеродром доби гео-информациски систем

Општина Аеродром ја пушти во употреба веб - апликацијата на Географскиот информациски систем (ГИС), што ги опфаќа сите важечки планови за територијата на општината....