19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Што прави светот? Технологија Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање...

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање лице

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање лице. Законодавците во Сан Франциско ја изгласаа забраната и овој град стана првиот во САД кој воведе таква забрана. Се популарната технологија за препознавање лице нема да може да ја користата локалните агенции како што се полицијата, управата за јавен превоз и слично. Освен тоа, плановите за купување каква било технологија за надзор сега мора да ги одобри градската управа.

Противниците на оваа мерка велат дека ќе биде загрозена безбедноста на луѓето и дека ќе се отежне борбата против криминалот. Меѓутоа, оние кои ја поддржуваат тврдат дека денешната технологија е недоверлива и претставува непотребно мешање во приватноста и во слободата на луѓето. Исто така, велат дека системот е склон на грешки, особено кога станува збор за жените и луѓето со потемна кожа.

Новите правила не се однесуваат на безбедносните мерки на аеродромите или на пристаништата затоа што со нив управуваат федерални, а не локални агенции.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •