15 C
Skopje
среда, мај 27, 2020

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да прави пилешко „месо без месо“

Kabtel desktop

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти ситуацијата на пазарот за брза храна.

KFC ќе го лансира револуционерното пржено пилешко на растителна основа во соработка со компанијата Beyond Meat. Почнувајќи од неделава новиот производ ќе се тестира во еден ресторан на KFC во градот Атланта во Џорџија, САД.

Ако тестирањето биде успешно, производот ќе се прошири и во другите ресторани. Станува збор за пржени пилешки ќофтиња и крилца кои не се направени од пилешко месо, туку се растителни.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •