25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Нови цени на горивата

Kabtel desktop

Регулаторната комисија за енергетика денеска ја соопшти својата одлука за новите цени на горивата. Според одлуката, од ноќеска на полноќ малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 1,28%.

Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за еден денар за литар, па новата малопродажна цена ќе изнесува 68,50 денари за литар. Цените на ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ и на екстралесното масло за домаќинство се зголемуваат за половина денар за литар.

Така, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 70,50 денари за литар, цената на ЕУРОДИЗЕЛ која ќе важи од полноќ ќе биде 63,00 денари за литар, а екстралесното масло за домаќинство ќе се продава по 52,00 денари за литар.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •