22 C
Skopje
петок, август 7, 2020

Нови цени на горивата

Kabtel desktop

Регулаторната комисија за енергетика денеска ги соопшти новите малопродажни цени на горивата, кои ќе важат до идниот понеделник. Според одлуката, од ноќеска на полноќ малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 2,41%.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ се намалуваат за 0,50 денари за литар. Цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1,00 денар. Тоа значи дека во текот на оваа недела ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ ќе се продаваат по цена од 65,50, односно 57,50 денари за литар, додека литар ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе чини 67,50 денари.

Еден литар екстралесно масло за домаќинство, пак, неделава ќе чини 46,00 денари, што е намалување од 1,50 денари во однос на минатата недела.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •