12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Франциски научници тврдат дека Сумамед помага во лекување на корона вирусот

Kabtel desktop

Француски научници објавиле студија која потврдува дека комбинација од лек против маларија и антибиотикот азитомицин, откриен во Загреб 1980 година може да спаси многу животи, јавува Канал 5 телевизија.

Сите светски медиуми ја пренесоа веста за француката студија која потврди дека со комбинација на лековите за маларија и антибиотикот азитомицин или Сумамед, постигнува одлични ефекти во лечењето на заболените од коронавирус.

Азитромицин, инаку антибиотик наменет за инфекции на дишните патишта и меките ткива, откриен е во Загреб во тогашниот истражувачки центар во тогаш уште хравaтската фармацевстка фабрика Плива во 1980 година.

Дури и Доналд Трамп овие денови побарал оваа комбинација од лекови веднаш да се стави на располагање за пациентите.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •