21 C
Skopje
петок, јуни 5, 2020

Македонија стана 30. земја членка на НАТО

Kabtel desktop

Денеска преку нашата Амбасада во Вашингтон, во Стејт Департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон Северноатлантскиот договор, со што, од денеска нашата земја и официјално стана триесетта членка на Алијансата. По тој повод, беше одржан видео разговор меѓу министерот за надворешни работи Никола Димитров и Филип Рикер, помошник секретар за Европа и Евро-азија во Стејт Департментот, а на кој присуствуваше и амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Брнс.

Во понеделник на 30 март ќе има церемонија на која ќе се подигне македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел и во командата во Норфолк, а на 2 април Димитров ќе биде првиот наш претставник на состанок на НАТО што ќе се одржи преку видеоконференција.

„Започна пред 27 години, а заврши пред неколку секунди и ние практично од денес сме 30. земја членка на НАТО“, рече Димитров.

Членството во НАТО, додаде Димитров, се случува во период кога светот се соочува со Ковид -19. што е најголемиот предизвик од Втората светска војна и оти „затоа имаме една ваква поскромна церемонија, но тоа не го намалува историското значење на овој мемент“.

„Коронавирусот нема национална припадност, што е причина повеќе да работиме заедно, солидарно за што поуспешно да се справиме со него. Од денес ги имаме САД како наш партнер и уште 29 земји членки и никогаш веќе нема да бидеме сами“, порача Димитров.

Амбасадроката на САД, Кејт Брнс, рече дека е исклучително горда и среќна што во името на САД ни посакува добредојде.

„Ова е историска недела за вашата држава. Не само што станавте 30. земја членка на НАТО, туку и ќе ги започнете и преговорите со Европската унија. Ја поддржуваме вашата одлучност и визија за иднината. Ќе бидеме рамо до рамо со вас додека влегувате во новата поглавје“, рече Брнс.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •