9 C
Skopje
понеделник, октомври 26, 2020

Новогодишната прослава на Тајмс Сквер во Њујорк ќе се одржи дигитално

Kabtel desktop

Популарната прослава на Новата година на Тајмс Сквер во Њујорк ќе се одржува дигитално за дочекот на 2021 година. Првпат по 114 години огромна толпа нема да биде собрана на познатата дестинација за да ја дочека новата година.

Во обид да се спречи ширењето на коронавирусот, организаторите објавија дека свеченоста ќе биде „виртуелно подобрена прослава“ што ќе им се допадне на посетителите на забавите каде и да се. На прославата ќе има и социјално оддалечени елементи во живо и ограничена група личности кои ќе ги одразуваат „темите, предизвиците и инспирациите од 2020 година“, се вели во соопштението.

„Едно нешто што никогаш нема да се промени е отчукувањето на времето и доаѓањето на Новата година на 31 декември на полноќ“, рече Тим Томпкинс, претседател на Сојузот Тајмс Сквер.

„Но, оваа година ќе има значително нови и подобрени виртуелни, визуелни и дигитални понуди за да се надополни каква било ограничена забава во живо или искуства – сè уште во развој – ќе се одржи на Тајмс Сквер“, додаде тој.

Есенцијалните работници, првите лица што реагираат, лекарите и научниците, како и забавните уметници и изведувачите ќе бидат меѓу почесните гости.

„Никој не треба да се потсетува на досегашните вести за 2020 година: Ковид-19 и мноштво расни, економски и климатски кризи“, рече тој.

„Преку ограничен број почесни гости ќе забележиме каде сме биле, но што е уште поважно, ќе ги почестиме и славиме храбрите и креативни духови кои помогнаа и ќе ни помогнат да патуваме низ овие предизвикувачки периоди до Нова година“, вели Томпкинс.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, ги поздрави организаторите затоа што пронајдоа безбеден, креативен и иновативен начин за да продолжи вековната традиција.

Извор – Радио МОФ

Фото – Flickr

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •