19.8 C
Skopje
петок, август 12, 2022

Apple им плаќа на инфлуенсерите да ги промовираат телефоните на TikTok

Kabtel desktop

За да ја поттикне продажбата на iPhone 12 mini, за кој велат дека е најмалиот 5G телефон во светот, Apple се сврте кон TikTok инфлуенсерите. Имено, инфлуенсерите добиваат пари за правење и промовирање кратки видеа на кои се рекламира малиот iPhone 12 со 5,4-инчен AMOLED екран. Благодарение на инфлуенсерите профилот на Apple на TikTok, кој во април годинава имаше само 1.312 следбеници, сега има 366.500 претплатници, а 4 видео филмови кои беа направени на платформата собраа 1,3 милиони прегледи.

Сите тие филмови се базираат на истиот заплет – некој има можност чудесно да ги намалува предметите, а главниот успех му е намалувањето на iPhone 12 во iPhone 12 mini.

И двата модели имаа процесор 5nm A14 Bionic SoC, а освен големината на екранот. разликата меѓу нив е во тоа што iPhone 12 има 6 GB RAM меморија, а iPhone 12 mini има 4 GB, како и во камерата затоа што моделот mini има двојна камера, додека iPhone има тројна камера Wide, Ultra-wide, Telescopic.

Со повеќе од 800 милиони активни корисници ширум светот, ТikTok стана главен промотивен канал за Apple.

(Vidi.hr)

(фото: Pikist)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!