Астронаути отпатуваа во вселената со капсулата Crew Dragon на SpaceX

- Advertisement -

Четворица астронаути вчера отпатуваа до Меѓународната вселенска станица. Лансирањето на ракетата ракетата Falcon 9 со капсулата Crew Dragon во која се наоѓале астронаутите е направено од Вселенскиот центар Кенеди во Флорида.

Екипажот е составен од Американците Шејн Кимброу и Меган Мекартур, Французинот Томас Песке и Јапонецоет Акихико Хошиде. Пристингувањето на астонаутите на станицата се очекува во понеделник. Кратко време во станицата ќе мора да престојуваат повеќе астронаути, а наскоро на Земјата се враќаат Мајк Хопкинс, Виктор Гловер, Соичи Ногуши и Шенон Вокер.

- Advertisement -

(Klix.ba)

(фото: Wikimedia)

Сподели!
- Advertisement -