Почетна Тагови Falcon 9

Таг: Falcon 9

Астронаути отпатуваа во вселената со капсулата Crew Dragon на SpaceX

0
Четворица астронаути вчера отпатуваа до Меѓународната вселенска станица. Лансирањето на ракетата ракетата Falcon 9 со капсулата Crew Dragon во која се наоѓале астронаутите е...

SpaceX доби дозвола за лансирање на капсулата Crew Dragon на Меѓународната...

0
Американската вселенска агенција НАСА даде зелено светло за Space X за транспорт на четворица астронаути до Меѓународната вселенска станица наредната недела. Лансирањето ќе...

Илон Маск и НАСА подготвуваат нова мисија во вселената

0
Илон Маск и SpaceX неодамна се запишаа во историјата со својата вселенска капсула Crew Dragon, која превезе астронаути до Меѓународната вселенска станица и ги...

Илон Маск е спремен за нова историска мисија

0
Нема одмор за SpaceX и за Илон Маск. После успешното лансирање на двајца американски астронаути до Меѓународната вселенска станица кон крајот на минатиот месец,...

Илон Маск објави спектакуларно видео – уловија ракета со бродска мрежа

0
Видеото кое го објави Илон Маск на Twitter покажува како изгледа кога спасувате 6 милиони долари. Откако SpaceX пред два дена ја лансираше ракетата...

Првата израелска мисија на Месечината испрати селфи од Земјата

0
Израелскиот вселенски брод Beresheet, кој лета кон Месечината, ја испрати првата фотографија на која се гледа знамето на Израел, дел од бродот и во...

SpaceX лансираше ракета со првото израелско роботизирано летало – крајната дестинација...

0
Ракетата Falcon 9 на компанијата SpaceX беше лансирана вчеравечер од Флорида носејќи го првото израелско летало во мисија на Месечината, која ако успее, ќе...

Историски момент – SpaceX по трет пат лансираше една иста ракета

0
Кога извршниот директор на SpaceX, Илон Маск зборува за реупотребливи ракети, тој замислува тие да функционираат како авиони, да се спуштаат на земја, да...

Space X на својата ракета Falcon 9 лансираше технологија за ловење...

0
Иако звучи необично, отпадот во вселената лебди насекаде околу Земјата. Таму има се и сешто - од расипан хардвер до вселенски бродови. Но, Surrey...

АНАЛИЗА: Генијалец, иноватор, визионер: Илон Маск во поход кон вселената!

0
Има ли денес некој кој не слушнал за Илон Маск, генијалниот иноватор, сериски претприемач, креаторот на едни од најбрзите електрични автомобили на денешницата, креаторот...