Кина бележи економски пад првпат по седум години

- Advertisement -

Годишниот извоз на Кина падна за прв пат по седум години во 2023 година, иако испораките во декември ги надминаа очекувањата, покажаа податоците на царината во петокот.
Извозот се зголеми за 2,3% на годишно ниво во однос на американски долари минатиот месец, повеќе од зголемувањето од 1,7% предвидено со анкетата на Ројтерс.
Увозот во декември порасна за 0,2% во однос на претходната година изразен во американски долари. Тоа беше нешто помалку од зголемувањето од 0,3 отсто што го очекуваа аналитичарите анкетирани од Ројтерс, пишува Seebiz.
Но, за 2023 година, извозот падна за 4,6%, што е прв ваков годишен пад по падот од 7,7% во 2016 година, според Wind Information.

Увозот минатата година падна за 5,5 отсто. Нивниот последен пад беше во 2020 година, годината кога започна пандемијата на Ковид-19. Трговијата на Кина со главните партнери падна во 2023 година, бидејќи побарувачката за кинески стоки падна во услови на забавен глобален раст.

- Advertisement -

Декемвриските трговски податоци на Кина се „охрабрувачки“, вели економист. Здружението на нациите од Југоисточна Азија беше најголемиот трговски партнер на Кина на регионална основа во 2023 година, а по неа следуваше Европската унија.

САД останаа најголемиот трговски партнер на Кина. Русија беше ретка светла точка, при што кинескиот извоз во земјата се зголеми за речиси 47% во 2023 година, а увозот за речиси 13%.

- Advertisement -

„Кинеските производители предвидуваат дека производството ќе се зголеми во 2024 година во услови на прогнози за поцврста глобална побарувачка, повисоки трошења на клиентите и инвестиции во нови производи“, рече Caixin во соопштението за декемврискиот индекс на менаџери за набавка на производство.

Извор – Б92
Фото – Pxhere

Сподели!
- Advertisement -