Кина годинава ќе лансира рекорден број вселенски летала –

- Advertisement -

Се очекува дека Кина годинава ќе лансира досега невиден број на вселенси летала, додека земјата продолжува да напредува во своите вселенски програми. Во текот на овој месец Кина ја лансираше најголемата ракета на цврсто гориво во светот, Gravity-1, и исврши спојување на товарното вселенско летало Tianzhou-7 со кинеската вселенска станицa.

Во иднина Кина планира да лансира две товарни вселенски летала и две вселенски летала со човечки екипаж на својата вселенска станица.

- Advertisement -

СПоред планот за годинава, Long March-2F ракетите-носачи ќе извршат две мисии на лансирање на вселенско летало. Ракетата Long March-2F Y18 е во добра состојба на местото на лансирање, а ракетата Y19 го доби последно завршно склопување.

Освен тоа, лунарната сонда Chang’e-6 прави тестови на местото на слетување на сателитот Венчанг, а ќе слета на спротивната страна на Месечината во првата полоцина од годинава.

- Advertisement -

(Klix.ba)

Сподели!
- Advertisement -