Ова е првото приватно вселенско летало кое слета на Месечината

- Advertisement -

Веста ја потврди извршниот директор на Intuitive Machine, Стив Алтемус, кој рече: „Ние сме на површина и емитуваме. Добредојдовте на месечината.”

Месечината Nova-C Odysseus, изградена од американската компанија за вселенски летови Intuitive Machines, стана првото приватно вселенско летало што слета на Месечината.

- Advertisement -

Лендерот „Одисеј“ слета на јужниот пол на Месечината точно во 12:23 часот во петокот. Овој момент го означи и првото американско слетување на Месечината од последната мисија на програмата Аполо пред повеќе од 50 години.

Веста ја потврди извршниот директор на Intuitive Machine, Стив Алтемус, кој рече: „Ние сме на површина и емитуваме. Добредојдовте на месечината.”

- Advertisement -

Набргу по слетувањето, Intuitive Machines објави на X, порано познат како Twitter, дека „контролорите на летот потврдија дека Одисеј е исправен и почнува да пренесува податоци“, откако ги отстрани проблемите со комуникацијата поради слаб сигнал од Месечината. „Во моментов работиме на преземање на првите слики од површината на Месечината“, додаде Intuitive Machines.

Леталото полета минатата недела од Кејп Канаверал, Флорида на врвот на ракетата Falcon 9, изградена од компанијата на Илон Маск, SpaceX. Заминал на еднонеделно патување, патувајќи околу милион километри.

- Advertisement -

Администраторот на НАСА Бил Нелсон ја опиша мисијата како „триумф“ и „голем чекор напред за целото човештво“. „Денес, за прв пат по повеќе од половина век, САД се вратија на Месечината. „Денес, за прв пат во историјата на човештвото, комерцијална компанија – американска компанија – започна и водеше патување до таму“, рече тој.

Тој додаде дека тоа ја покажува валидноста на комерцијалните партнерства на НАСА. „Честитки до сите вклучени во оваа голема и смела потрага во Intuitive Machines, SpaceX и токму тука во НАСА. Каков триумф – Одисеј ја освои Месечината. Овој подвиг е голем чекор напред за целото човештво. Следете не“.

Извор – Пословни Дневник

Фот жо – ФБ страница на Intuitive Machine

Сподели!
- Advertisement -