Биткоинот за прв пат во историјата над 70.000 долари

- Advertisement -

Вредноста на криптовалутата биткоин ја надмина границата од 70.000 долари за прв пат во историјата. Околу 17 часот по средноевропско време, требаше да се повлечат биткоини во вредност од 70.085,85 долари, по што цената на оваа најстара и најпозната криптовалута повторно падна.

Аналитичарите ја гледаат причината во се погласните шпекулации за неизбежно намалување на каматните стапки.

- Advertisement -

Вредноста на биткоинот порасна поради падот на американскиот долар откако денеска беа објавени најновите податоци за американскиот пазар на труд, изјави аналитичарот на TickMilla Џејмс Харте за француската новинска агенција АФП. Биткоинот има корист од растечките шпекулации дека американската централна банка наскоро ќе ги намали каматните стапки, додаде тој.

Како резултат на овие очекувања, подготвеноста на инвеститорите да преземат ризик значително се зголеми и има значително поместување кон инвестиции со висок поврат, како што се криптовалутите, додаде тој.

- Advertisement -

Американската централна банка се обидува да ја заузда инфлацијата и да го олади прегреаниот пазар на труд со високи каматни стапки. Како што објави денеска американското Министерство за труд, бројот на новосоздадени работни места во САД неочекувано се зголеми за 275.000 во февруари. Сепак, зголемувањето на саатниците за 0,1 отсто беше значително помало од предвиденото.

Целиот текст на Денар.мк

- Advertisement -

Фото – Freepik

Сподели!
- Advertisement -