Почетна Тагови бездомници

Таг: бездомници

Холандски дизајнер направи јакна која се претвора во вреќа за спиење

0
Холандски дизајнер дизајнираше јакна која се претвора во вреќа за спиење за бездомниците. Дизајнерот Бас Тимер ја создаде Sheltersuit уште во 2014 година, откако...

Медицински сестри го рециклираат болничкиот отпад во вреќи за спиење за...

0
Речиси 6 милиони тони болнички отпад се создава само во американските болници секоја година. Околу 15 кг отпад се создава од секоја болница на...

Хотелите во Лондон им нудат засолниште на бездомниците за да ги...

0
Хотелите во Лондон им нудат место за спиење на бездомниците во обид да се спречи ширењето на корона вирусот. Во моментот се финализираат плановите...

Копенхаген сади овошки по улиците од кои плодовите ги берат минувачите

0
Копенхаген сади овошки по улиците за да ги користат сите луѓе. Во Данска со векови наназад секој може да набере плодови од дрвјата кои...

Куќи за бездомници кои се склопуваат под земја

0
Бездомниците се проблем со кој се соочува целиот свет, особено поголемите градови од различни причини. Некои дошле од руралните средини во потраба по работа,...

Славниот музичар Кание Вест ќе гради куќи за бездомници инспирирани од...

0
Куќите од пустинската планета Татуин, кои можевме да ги видиме во серијалот „Војна на ѕвездите“, послужиле како инспирација за најновиот дизајн на раперот и...

Лондон ги користи старите автобуси како засолништа за бездомници

0
Лондон почна да ги претвора старите автобуси во засолништа за бездомниците, каде што им се нуди поддршка и помош за повторно да застанат на...

Лондон ги претвора своите двокатни автобуси во засолништа за бездомници

0
Флота од четири двокатни автобуси кои веќе не се користат во Лондон социјалното претпријатие Buses4Homeless ќе ги претвори во засолниште за бездомници. Таму тие...

ВИДЕО: Финска им дава бесплатни домови на бездомниците

0
Финска сака да стави крај на проблемот со бездомниците така што на луѓето ќе почне да им дава домови. Многу земји ги тераат бездомниците...

Добротворна организација на бездомниците им дава бесплатно бањање и им ги...

0
Добротворната организација Orange Sky Laundry од Австралија почна да се шири на глобално ниво по брзиот пораст на побарувачката за нивните услуги. Организацијата е...