Почетна Тагови деца

Таг: деца

Pfizer и BioNTech предадоа барање за одобрување на вакцините против КОВИД-19...

0
Германската компанија BioNTech и нејзиниот партнер Pfizer денес поднесоа барање до Европската агенција за лекови за одобрување на вакцината против корона вирусот и за...

Десет проценти од децата биле жртва на насилство во земјава

0
Десет проценти од децата биле жртва на насилство, додека повеќе од 20% познаваат врсник кој бил жртва на насилство. Децата најчесто наведуваат примери на...

Речиси половина милион деца умреле од загадувањето на воздухот во текот...

0
Најмалку 476.000 новороденчиња во текот на 2019 година умнреле поради загадувањето на воздухот. Најголем дел од нив се во Индија и Супсахарска Африка, а...

Фармацевтскиот гигант Pfizer најави тестирање на вакцината против корона вирусот...

0
Производителот на лекови Pfizer планира да започне со тестирање на својата експериментална вакцина против корона вирусот на деца помали од 12 години, а родителите...

Ако сакате детето да ви биде успешно на училиште, дозволете уште...

0
Веќе со години се води расправа за тоа дали компјутерите и паметните телефони се позитивни или негативни во одгледувањето на децата. Некои тврдат дека...

УНИЦЕФ предупредува: Децата во богатите земји се дебели, не знаат математика...

0
Премногу деца во најбогатите земји во светот немаат основни знаења од математика и читање и патат од ментални пореметувања, објави УНИЦЕФ. Во извештајот на...

Британска студија откри кои се најчестите симптоми на КОВИД-19 кај децата

0
Нова британска студија откри кои се најчестите симптоми на КОВИД-19 кај децата. Со оглед на тоа дека некои од учениците се враќаат на училиште,...

Илон Маск развива сензори кои ќе препознаваат кога некое дете е...

0
Бројката на деца кои умираат од прегревање затоа што биле затворени во автомобил на високи температури на глобално ниво воопшто не е за занемарување....

Експертите советуваат како родителите да разговараат со децата за носењето маски

0
Пoвеќето возрасни луѓе ја разбираат потребата за носење заштитни маски со цел да се спречи ширењето на корона вирусот и науката која стои зад...

Американска студија покажа дека малите деца заболени со корона вирус се...

0
Процентот на генетски материјал во корона вирусот во носот на децата до пет години е за 10 до 100 пати поголем отколку кај постарите...