Почетна Тагови информации

Таг: информации

Вештачка интелигенција ќе им кажува на родителите зошто плачат бебињата

0
Плачењето на бебето значи дека нешто не е во ред, но на загрижените родители им е тешко да претпостават точно што е проблемот. Група...

Да ја искористиме технологијата за добро!

0
Живееме во свет на „паметни нешта“ на мобилни телефони, таблети, смарт ТВ, и апарати за домаќинство, со функционалности какви што досега не сме можеле...

Facebook ќе инвестира 300 милиони долари во новинарство

0
Од социјалната мрежа Facebook соопштија дека ќе инвестираат 300 милиони долари во текот на наредните три години во различни проекти врзани за новинарството за...

Tip of the Week – Пребарување

0
„Tip of the Week“ се авторски текстови што се објавуваат секој четврток и обработуваат теми од секојдневниот живот коишто помогат да го подобрите вашето...

Научници направија протеза за мозокот за подобро памтење

0
Според некои нови истражувања, човечкиот мозок има околу 86 милијарди неврони и со толкава количина можни врски меѓу нив, би очекувале лесно да паметиме...

Цукерберг се извини за скандалот: Ја изгубивме довербата која ја имавте...

0
Основачот на Facebook, Марк Цукерберг, закупи цела страница во речиси сите британски весници за да се извини поради скандалот кој настана со користењето приватни...

Почнува со работа Системот за брзо информирање за небезбедна храна

0
Започна со работа Системот за брзо информирање и управување со небезбедна храна, храна за животни и материјали кои доаѓаат во контакт со храна, изработен...

Интернет нештата се клучни за дигитална трансформација на работењето

0
Компаниите треба да се подготвуваат за период во кој дигитализацијата на работењето може да зависи од интернет нештата Распространетоста на Интернет нештата расте константно, а...