Почетна Тагови Италија

Таг: Италија

Amazon отвора нови 3.000 работни места во Италија

0
Amazon годинава ќе отвори 3.000 нови работни места во Италија на неопределено време во склоп на својот италијански план насочен кон зголемување на инвестициите...

Автентични италијански вкусови во центарот на Скопје

0
Во срцето на градот, на улицата Максим Горки, започнува една уникатна кулинарска приказна. Сите вкусови на Италија на едно место - Боттега дел...

Италија ќе биде во карантин цел април

0
Италијанската влада одобри нов пакет анти-ковид мерки кои го потврдуваат она што веќе го најавија медиумите - во април целата земја ќе остане во...

Што можат, а што не смеат да прават Италијанците за божиќните...

0
Во Италија почна карантинот за време на празниците, а со тоа се ограничени многу активности на Италијанците. После долги дискосии со научници и експерти,...

Италија oддели 10 милијарди долари на компаниите погодени од вториот бран...

0
Италијанската влада одобри пакет мерки вреден 10 милијарди евра за помош на компаниите погодени од вториот бран на пандемијата на корона вирусот, пишува Reuters....

Европскиот суд на правдата ја осуди Италија поради загадувањето на воздухот

0
Судот на правдата на ЕУ пресуди дека Италија го прекршила европскиот закон за квалитет на воздухот затоа што систематски и упорно ги надминувала граничните...

Ситуацијата во Италија е критична – се воведуваат нови строги мерки...

0
Италијанскиот премиер Џузепе Конте на градоначалниците им додели овластувања кои им овозможуваат од 9 часто навечер да ги затвораат плоштадите со цел да се...

Италија планира да воведе „бонус за домаќинки“ со цел да се...

0
Италија се надева дека новиот фонд за обуки на жени ќе помогне да се намали половиот јаз во земјата. Во рамките на тој план...

Уште едно италијанско село нуди бесплатен еднонеделен одмор

0
Селото Сан Џовани во италијанскиот регион Молисе на туристите им нуди бесплатно сместување доколку одлучат да го посетат до септември. Ова село со години...

Како настанало омиленото летно освежување- сладоледот?

0
Уживањето во јадењето слатки е традиција долга илјадници години. Во ледените десерти се уживало и во древниот свет - од Кина до Месопотамија. Пред...