10 C
Skopje
сабота, април 10, 2021
Почетна Тагови Копенхаген

Таг: Копенхаген

Градот-градина во Копенхаген е идилично место за дружење со соседите

Овие зелени тркала се посебен стил на еколошко живеење во данскиот град Копенхаген. Станува збор за еколошка населба која нуди бегство од...

Се гради најголемата вертикална фарма во Европа

Првата фаза од изградбата на новата вертикална фарма Nordic Harvest беше завршена после шест месеци работа. Кога ќе биде готова, фармата која...

Во Данска се отвори првиот музеј на среќата во светот

Среде време на анксиозност, стрес и грижа за здравјето Институтот за истражување на среќата од Копенхаген го отвори првиот музеј на среќата...

Копенхаген ќе стане првиот карбонски неутрален град до 2025 година

Главниот град на Данска, Копенхаген, ги поставува стандардите за паметните градови во светот така што до 2025 година ќе стане првиот град...

Во Копенхаген отворен музеј на среќата

Музеј на среќата се отвори во Копенхаген. Музејот се занимава со темата среќа, вистински и лажни насмевки и други филозофски прашања,...

Копенхаген сади овошки по улиците од кои плодовите ги берат минувачите

Копенхаген сади овошки по улиците за да ги користат сите луѓе. Во Данска со векови наназад секој може да набере плодови од...

Копенхаген го доби првиот хотел во светот кој самиот се чисти

Денес можете да престојувате во high-tech хотел во речиси сите делови од светот и можете да гледате вести на паметното огледало во вашата соба...

Овие три града ги забранија автомобилите и постигнаа неверојатни резултати

Многу градови во светот, особено поголемите со многу жители, имаат проблем со големото загадување на воздухот и нарушено здравје на жителите. Но, овие три...

Училиште во Данска ја има најголемата соларна фасада во светот

12.000 обоени стаклени соларни панели ја сочинуваат фасадата на Интернационалното училиште во Копенхаген и произведуваат 50% од енергијата која е потребна за училиштето. Ова...

Рајот за велосипедисти до 2050 година сака да биде независен од...

Данската престолнина планира до 2025 година да стане јаглеродно неутрален, додека цела Данска до 2050 година одлучи да стане независна од фосилни горива! Данската престолнина...

НАЈПОПУЛАРНИ