19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Тагови Фонд за иновации и технолошки развој

Таг: Фонд за иновации и технолошки развој

Се отвори првиот центар на стартап заедницата во Скопје – MKstartups...

Македонската стартап заедница доби свој центар MKstartups Space наменет за настани, вмрежување и едукација на иновативните претприемачи. Центарот се наоѓа во Скопје на локација...

ФИТР: 455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации...

455 домашни компании од јавниот повик за комерцијализација на иновации влегуваат во фазата на прво оценување. Од овие компании, 207 се микро, 221 мали, а 27 средни. 56%...

Мини-изложба на иновативни ученички проекти поддржани од ФИТР

Во рамките на иницијативата Петок за млади на Фонд за иновации и технолошки развј денеска беше направена мини-изложба на ученички проекти поддржани од страна...

ФИТР: Институциите да функционираат како ентитет

Фонд за иновации и технолошки развој, во соработка со Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, денеска ги презентираше препораките од студиите на...

Презентација на препораките од студиите на одржливост во рамките на проектот...

Фонд за иновации и технолошки развој, во соработка со Делегацијата на Европска Унија во Република Северна Македонија, Ве кани на презентација на препораките од...

Значително зголемен интересот на младите за програмите на Фондот за иновации...

Пристигнати се 88 предлог проекти во рамки на вториот јавен повик за финансирање научно-истражувачки проекти во основни и средни училишта – „Предизвик за млади истражувачи 2“...

34 проекти на домашни компании ќе се финансираат преку јавниот повик...

Комитетот за одобрување на инвестиции на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР) донесе одлука за финансирање на 34 предлог проекти со што се...

Отворање на Наградата за социјално претприемништво 2019 по петти пат

Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој официјално по петти пат беше отворен натпреварот за избор на најдобро иновативно решение во сферата...

ФИТР и Македонска берза отвораат пристап до алтернативни можности за финансирање...

Фондот за иновации и технолошки развој и „Македонска берза“ денеска потпишаа меморандум за соработка, чија цел меѓу другото е на македонските компании да им...

Втор повик на Фонд за иновации за „Предизвик за млади истражувачи”

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) го објави вториот  повик „Предизвик за млади истражувачи” наменет за проекти на ученици од основните и од средните...

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....