14 C
Skopje
вторник, јули 14, 2020
Почетна Тагови Франција

Таг: Франција

Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 најдобри анимирани цртани филмови за...

Македонскиот бренд Биби е избран меѓу 20 -те најдобри анимирани цртани филмови за претшколски деца на фестивал во Франција. На престижната манифестација „Картун форум“...

Франција е првата земја во светот која ќе ги забрани сите...

Франција стана првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Феноменот наречен...

ИКЕА ќе отвора мали градски продавници во Франција

Шведскиот производител на мебел ИКЕА во наредните три години ќе инвестира 400 милиони евра во градски продавници во Франција. Во шведската компанија, која е...

Франција усвои закон за оданочување на технолошките гиганти

Францускиот парламент усвои закон за оданочување на технолошките гиганти како што се Google, Apple, Amazon и Facebook и покрај критиките од САД. Новиот закон...

Франција е првата земја во светот која ќе ги забрани сите...

Франција стана првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Феноменот наречен...

Франција го казни Google со 50 милиони евра поради нетранспарентност

Регулативата на ЕУ за заштита на податоци е релативно нова, но Google веќе има проблеми поради наводно прекршување на правилата. Францускиот регулатор CNIL го...

Вака Франција ќе го триплира бројот на велосипедисти

Франција сака да биде како Холандија, каде што повеќе од 30% од патувањата се прават со велосипед наместо со моторно возило. Во Франција моментално...

ВИДЕО: Еве зошто Франција е земја со најодржлива политика за храна...

Еве зошто Франција е најдобрата земја во светот за намалување на отпадот од храна. Супермаркетите мора да го донираат вишокот храна на добротворни организации...

Франција повикува на формирање европски конзорциум за производство на батерии

Франција ги повика европските производители на батерии и автомобили на создавање конзорциум кој би можел да ја задоволи растечката побарувачка за електрични возила и...

Франција ќе ја менува инфраструктурата за да може да се возат...

Франција планира да почне национален проект за трикратно зголемување на бројот на велосипедисти по улиците во наредните неколку години. Акцијата ќе вклучи и правење...

НАЈПОПУЛАРНИ