23 C
Skopje
сабота, август 15, 2020
Почетна Тагови Франција

Таг: Франција

Франција повикува на формирање европски конзорциум за производство на батерии

Франција ги повика европските производители на батерии и автомобили на создавање конзорциум кој би можел да ја задоволи растечката побарувачка за електрични возила и...

Франција ќе ја менува инфраструктурата за да може да се возат...

Франција планира да почне национален проект за трикратно зголемување на бројот на велосипедисти по улиците во наредните неколку години. Акцијата ќе вклучи и правење...

Франција најави казнени мерки поради нерециклирана амбалажа

Франција најави дека идната година ќе воведе казнени мерки кои ќе ја зголемат цената на потрошувачката стока доколку е спакувана во нерециклирана пластична амбалажа,...

Поради климатските промени, шампањското ќе го изгуби препознатливиот вкус

Ако планирате за следаната голема прослава да отворите шише шампањско, можеби нема се да оди како што сте планирале. Сезонските промени, кои во изминатите...

Франција и официјално забрани употреба на мобилни телефони во основните училишта

Францускиот Парламент конечно ја прифати забраната за користење мобилни телефони во основните училишта, што беше предизборно ветување на претседателот Емануел Макрон. Пратениците на партијата...

Франција забранува употреба на мобилни телефони во основните училишта

Француските ученици зависни од мобилни телефони ќе мора во училиштата да преживеат без телефон поради нацрт-законот што го претстави вчера министерот за образование, Жан...

Еве како Франција натера 1 милион луѓе да се откажат од...

Франција успеа да натера еден милион луѓе да се откажат од пушењето само во текот на минатата година. Се прашувате како го направи тоа?...

Франција ќе им забрани на продавниците да ја фрлаат непродадената облека

Франција е многу прогресивна земја во поглед на елиминирањето на отпадот. Пред две години Франција беше првата земја која донесе закон со кој се...

Во Франција ќе се гради најголемата стакленичка градина во светот

Северна Франција не е тропски рај, но еден ден од неа наскоро ќе биде. Француската компанија Coldefy & Associates го претстави својот план да...

Франција ќе ги казнува компаниите кои не ги плаќаат мажите и...

Премиерот на Франција предложил план за казнување на компании кои нема да ја затворат јазот помеѓу платите на жените и мажите во рок од...

НАЈПОПУЛАРНИ