19.2 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Што прави светот? Технологија Колку сме зависни од паметните телефони?

Колку сме зависни од паметните телефони?

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Износот од неверојатни 370 милијарди долари, колку што годишно се вртат на пазарот за паметни телефони, говори се. Колку и да се трудат луѓето да ја игнорираат оваа вистина, нема сомнение дека пазарот за паметни телефони е еден од најисплатливите во ИТ индустријата – иако цените на уредите неоправдано растат, луѓето сепак трчаат по најновите модели. Дали сме зависни од паметните телефони глобално или како поединци? Најновото истражување на аналитичката куќа Counterpoint со седиште во Азија дава одговор на тоа.

Истражувањето открива дека дури 26% од корисниците на паметни телефони признаваат дека дневно телефоните ги користат просечно повеќе од 7 часа. Можеби тоа не ви изгледа премногу, но доколку се обидете целиот ден да го поделите на активностите кои ги вршите, 7 часа е претерано.

Истражувањето открива и дека 29% од корисниците своите паметни телефони во просек секој ден телефоните ги користат од 3 до 5 часа, 21% ги користат од 5 до 7 часа, 20% ги користат од 1 до 3 часа, а само 4% ги користат помалку од 1 час дневно.

Не е никакво чудо што паметниот телефон е најкористеното средство за комуникација, а 64% од корисниците велат дека својот уред најмногу го користат за пребарување на Интернет, играњето игри на паметен телефон е омилена активност кај 64% од корисниците, 56% на телефон најчесто разговараат, додека 54% најмногу ги користат телефоните за пишување пораки.

Нешто помалку од 2 години, односно 21 месец е просечниот „животен век“ на паметниот телефон, по што следува набавување нов, за кој повеќе од половина од корисниците се подготвени да издвојат повеќе од 400 долари.

(Zimo)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •