-8.2 C
Skopje
четврток, јануари 20, 2022

Ќе се создаде најголемата автоиндустрија во светот – партнерство на Fiat Chrysler и Hyundai

Kabtel desktop

Од Fiat Chrysler открија дека водат преговори со Hyundai за потенцијално партнерство. Ваквата соработка ќе биде навистина силна и влијателна иако уште нема информации за заедничка сопственост, изјави главниот извршен директор на Fiat, Серџо Маркионе, пренесува Bizlife.

„Постои потенцијал за техничко партнерство со Hyundai, кој и онака веќе добива некои компоненти од нас за на американскиот пазар“ изјави Маркионе по презентацијата по враќањето на „алфа ромео“ во Формула 1.

Тој потврди дека од почетокот на 2019 година Magneti Mareli и Comau во посебни компании. Механизмот уште не е утврден, но постои опција за продажба на удел за да се добие нешто готовина. Пред повеќе од еден месец во медиумите се појави вест дека Hyundai е заинтересиран за преземање на Fiat. Таквата компанија би била најголем производител на автомобили во светот.

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!