Загреб трета година по ред е прогласен за најдобра божиќна дестинација во Европа

- Advertisement -

Според порталот European Best Destinations, Загреб по трети пат е добитник на титулата најгобра дестинација за божиќните празници во Европа. Главниот град на Хрватска во конкуренција од 20 други градови ја одбрани титулата која ќе ја носи и во 2018 година и стана единствениот град кој три пати по ред е добитник на ова признание.

Во изборот за најдобра божиќна дестинација во Европа на порталот European Best Destinations учествуваат 200.596 лица од 131 земја, а својот глас за Загреб го дадоа 38.830 гласачи. Дека таа ласкава титула Загреб не ја добива случајно не докажува само светкавата и разновидна програма, туку и исклучително високата стапка на раст на бројот на посетители и ноќевања во градот, пишува News18.

- Advertisement -

Под називот „Животот е циркус“ овие празници во делови од пазарот на отворено во Загреб, Advent, има божиќни ликови од бајките како и кловнови, гатачки итн. Загреб е најдобрата дестинација за божиќните празници според гласачи од САД, Канада, Австралија, Русија, Данска и од Кенија. European Best Destinations е со седиште во Брисел и има за цел промовирање на туризмот во Европа.

Еве кои се другите градови во топ 10 на листата.

- Advertisement -

1. Загреб, Хрватска
2. Колмар, Франција
3. Виена, Австрија
4. Будимпешта, Унгарија
5. Стразбур, Франција
6. Монбелиар, Франција
7. Ахен, Германија
8. Базел, Швајцарија
9. Мец, Франција
10. Талин, Естонија

Сподели!
- Advertisement -