Фондот за иновации со второ место на манифестацијата „Сајт на годината 2017“

- Advertisement -

Интернет страницата на Фондот за иновации и технолошки развој (fitr.mk ) освои второ место на манифестацијата „Сајт на годината 2017“ во категоријата „Владини / Државни институции“. Победник во категоријата е сајтот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот и патиштата (rsbsp.org.mk), а третото место и припадна на веб страницата на општина Крива Паланка (krivapalanka.gov.mk ).

Во присуство на околу двесте гости, во најголем дел креатори, сопственици, дизајнери, автори на содржините на голем број македонски веб-сајтови, наградите беа доделени во Македонската опера и балет на 16.12.2017 г. Манифестацијата се одржа осма година по ред, во организација на дигиталната маркетинг агенција Media Solutions која е сопствeник на платформата keepaneye.mk, а со поддршка на Министерството за култура на РМ, Градот Скопје и Кожувчанка ДОО Кавадарци. Сајт на годината низ годините прерасна во престижна манифестација, која има за цел да ги истакне и награди најдобрите сајтови во изминатата година во повеќе категории, и да го вреднува трудот на големиот број млади и талентирани автори од повеќе области кои работат во веб издаваштвото.

- Advertisement -

Карактеристично за овој натпревар е тоа што македонските интернет посетители ги номинираат и гласаат за своите омилени сајтови на сајтот на манифестацијата. Оваа година своите гласови ги дадоа речиси десет илјади интернет посетители од Македонија. Добитниците во останатите категории се следните:

Најдобра мобилна апликација

- Advertisement -

Трето место: NLB mKlik Makedonija

Второ место: Moj Vozduh

- Advertisement -

Прво место: Grouper

 

Храна и Здравје

Трето место: coolinari.mk

Второ место: mamasfood.mk

Прво место: gotvi.mk

 

Мода и Убавина

Трето место: reborn.mk

Второ место: ubavinaizdravje.mk

Прво место: divianarts.com

 

Автомобилизам

Трето место: avtoportal.mk

Второ место: mercedes-benz.com.mk

Прво место: krug.mk

 

Туризам и Угостителство

Трето место: aurora.com.mk

Второ место: savanaonline.com

Прво место: exploringmacedonia.com

 

Финансиски услуги, Банкарство и Осигурување

Трето место: silkroadbank.com.mk

Второ место: winner.mk

Прво место: credissimo.mk

 

IT и Електроника

Трето место: It.mk

Второ место: setec.mk

Прво место: neptun.mk

 

Најдобар сајт за владини/државни институции

Трето место: krivapalanka.gov.mk

Второ место: fitr.mk

Прво место: rsbsp.org.mk

 

Најдобар сајт за невладини организации

Трето место: dajtenikrilja.mk

Второ место: lgbtunited.org

Прво место: ckrm.org.mk

 

Образование, Наука и Култура

Трето место: mob.mk

Второ место: kupikniga.mk

Прво место: fakulteti.mk

 

Е-трговија и огласи

Трето место: pazar3.mk

Второ место: lyoness.mk

Прво место: grouper.mk

 

Најдобар корпоративен сајт

Трето место: cineplexx.mk

Второ место: ledikom.mk

Прво место: vrabotuvanje.com.mk

 

Најдобар мобилен сајт

Трето место: grid.mk

Второ место: karti.com.mk

Прво место: grouper.mk

 

Најдобар блог

Трето место: karas4training.com

Второ место: blog.literatura.mk

Прво место: blog.brainster.co

 

Спорт

Трето место: sportski.mk

Второ место: karas4training.com

Прво место: gol.mk

 

Забава

Трето место: panika.be

Второ место: edennaeden.mk

Прво место: motika.com.mk

 

Вести и информации

Трето место: bizniskatalog.mk

Второ место: 24vesti.mk

Прво место: fakulteti.mk

 

Најдобар Сајт за 2017 година

Трето место: crnobelo.com

Второ место: grouper.mk

Прво место: lyoness.mk

 

 

Сподели!
- Advertisement -