25 C
Skopje
вторник, октомври 15, 2019
Почетна Што прави светот? Технологија ВИДЕО: Алката Fitt360 ја носите околу врат и снима видео од 360...

ВИДЕО: Алката Fitt360 ја носите околу врат и снима видео од 360 степени околу вас

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019

Компанијата Linkflow ја направи алката Fitt360, која ја снима околината на корисниците под агол од 360 степени. Алката наликува на безжични слушалки, но наместо мали звучници има вградени камери. Иако можеби не изгледа атрактивно, снимките коиг и прави се навистина интересни за гледање.

Fott360 не е уред кој би го носеле секој ден туку додека посетувате некој нов град или земја, додека планинарите и сличнио. Посебно е погодна за планинарење затоа што така нема да им пречите на луѓето кои се околу вас додека снимате. Снимањето се активира и се деактивира со притискање на копче, а зеленото светли покажува кога е активна.

Видеата кои ги прави се стабилни и при движење затоа што камерите на алката можат да ја стабилизираат сликата. Алката Fitt360 уште има кампања на Kickstarter, a досега има собрано повеќе од 300.000 долари. Цената моментално изнесува нешто помалку од 400 долари, а кога ќе се најде во продавници ќе чини 600 долари.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Во САД ќе се отвори првиот ресторан кој ќе продава производи...

Еден ресторан во Калифорнија ќе стане првиот угостителски објект во САД кој ќе продава производи направени со марихуана во својата редовна понуда. Lowell Cafe е...

Иновации, подобрување на животната средина и развој на идните професии во...

Oсмото издание на Самитот Македонија2025, кој претставува водечка регионална конференција за споделување на последните светски трендови во бизнисот, економијата, технолошките иновации и етичкото лидерство,...

Најпознатиот фаст фуд синџир за пилешко месо KFC ќе почне да...

Подгответе се за „месо без месо“, новина од најпознатиот фаст фуд синџир за храна од пилешко месо, KFC, која уште повеќе ќе ја вжешти...

Арапи во Хрватска сакаат да градат ресорт вреден милијарда евра

Проектот Mavrijan Luxury Resorts беше претставен на средината на јули, а деновиве во Улцињ треба да дојдат заинтересираните инвеститори од Катар и од Египет....
Сподели!
  •  
  •