6.5 C
Skopje
четврток, декември 12, 2019

Ричард Бренсон патува во вселената за неколку месеци

Kabtel desktop

Не е тајна дека првиот човек на компанијата Virgin Galactic веќе одамна планира да отпатува во вселената, а тоа ќе се случи за неколку месеци. Бренсон има намера да го забрза процесот и изјави дека неговиот пат во вселената ќе се случи за само неколку месеци, а не за неколку години. Тој откри дека поминува низ обуки за астронаути, како и фитнес тренинг за да биде целосно подготвен, пишува Klix.ba.

Патот на Бренсон за вселената ќе биде симболичен за Virgin, но сепак, еднкво битен. Вака ќе покаже колкава самодоверба има компанијата во себе и колку верува во својата технологија, за која тврди дека е доволно безбедна за патниците. Се поставува прашањето дали Virgin ќе го направи вселенскиот туризам попристапен за обичните луѓе. Летовите засега се скапи, а засега нема гаранција дека цените ќе паднат набрзо за просечните луѓе барем еднаш во животот да можат да појдат да отидат во вселената.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •