Абрамович го продава „Челси“ за две милијарди фунти?

- Advertisement -

Според пишувањето на анлиски The Sun, рускиот милијардер Роман Абрамовиќ би можел наскоро да го продаде Челси за две милијарди фунти

Абрамовиќ е лут на Британците затоа што неодамна не му одобрија виза за престој, а лондонскиот великан би можел да биде продаден поради лутината на Абрамович.

Сериозен кандидат за купување на фудбалскиот клуб е најбогатиот Британец Џон Ратклиф кој неодамна понуди две милијарди фунти. Абрамович тогаш ја одби понудата, но сега наводно би можел да се предомисли и да го продаде клубот.
Богатството на Абрамовиќ се проценува на девет милијарди фунти. Тој стана сопственик на лондонскиот прволигаш во 2003 гоидна кога за 140 милиони фунти го купи клубот од тогашниот сопственик Кен Бетс.
Сподели!
- Advertisement -