21 C
Skopje
среда, јуни 3, 2020

Audi ќе инвестира 14 милијарди долари во автоматизација на возила

Kabtel desktop

Германскиот производител на луксузни автомобили Audi најави дека до 2023 година планира да инвестира 14 милијарди евра во дигитализација и технологија за високоавтоматизирано возење. Во соопштението се наведува дека во наредните пет години од Audi планираат вкупна инвестиција од дури 40 милијарди евра.

Најавуваат и мерки за реструктурирање, кои веќе оваа година ќе ја зголемат добивката на компанијата за милијарда евра. „Овој циклус на планирање носи јасен потпис: системски пристапуваме на електричната мобилност и во иднина ќе бидеме многу повеќе фокусирани“ изјави привремениот извршен директор на Audi, Брем Скот.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •