-1.8 C
Skopje
четврток, јануари 23, 2020

Хрватскиот џин е прогласен за најдобар во светот

Kabtel desktop

Хрватскиот џин на пилотите Хрвоја Бушиќ и Томислав Анадолец освои златен медал на Светскиот натрпевар за вина и дестилати (IWSC) во Лондон.

Судиите на годинашниот натпревар го прогласија Old Pilot’s Gin за најдобар на светот во категоријата London Dry, а на Хрвоја Буѓиќ и на Томислав Анадолец им доделија трофеј за категоријата London Dry за 2019 година, што е прва таква награда за бренд од Хрватска.

„Хрватските билки, домашниот рецепт на кој работевме две години, најновата технологија која ја научивме од Холандија, соработката со билкари… сето тоа на крај резултираше со ваков плод и ништо не е препуштено на случајот“, изјави Бушиќ.

Бушиќ и Анадолев се пилоти и стари пријатели кого страста кон летањето и кон квалитетните пијалаци ги инспирирала да отворат хрватска микро дестилерија, која ја нарекле Duh u boci. Дестилеријата нема голем капацитет, па затоа и целиот процес може да се нарече рачна работа.

Old Pilot’s Gin е направен исклучиво од природни, хрватски билки и плодови како што се боровинките од Лика, портокалите од Корчула, лавандата од Хвар, жалфијата од Велебит и листовите од маслинки од Биоков, користејќи го уникатниот рецепт за џин во светот кој „настанал на небото“.

IWSC потои веќе 50 години, а судиите на натпреварот доаѓаат од повеќе од 90 земји од светот. Победниците на IWSC во текот на цела една година до наредниот натпревар се изложуваат на меѓународни саеми и се претставуваат пред бројни професионалци на годишна наградна гала, која во светот на дестилатите е позната како Оскар во индустријата за алкохолни пијалаци.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •