18.5 C
Skopje
понеделник, октомври 14, 2019
Почетна Што прави светот? Технологија САД издаваат дозволи на некои американски компании за соработка со Huawei?!

САД издаваат дозволи на некои американски компании за соработка со Huawei?!

Kabtel desktop

Соединетите Американски Држави наскоро ќе издадат дозволи на некои од своите компании за продажба на некои производи на кинеската компанија Huawei Technologies, објави NewYork Times. Весникот се повикува на добро упатени извори во ситуацијата меѓу САД и кинескиот технолошки гигант, кој пред неколку месеци се најде на црната листа на американскиот претседател Доналд Трамп со компании на кои им се забранува соработка со американските поради опасност од шпионажа.
Администрацијата на претседателот Трамп минатата недела даде зелено светло дека може да почне да им се одобрува на неколку американски компании да ја заобиколат забраната која е воведена за кинескиот производител на опрема. Huawei и американското Министерство за трговија се уште ги немаат коментирано наводите на NewYork Times.

Kabtel golem pod glavno menu 14.10.2019
Сподели!
  •  
  •  
Сподели!
  •  
  •