18.3 C
Skopje
среда, февруари 26, 2020

Човекот заслужен за изгледот на iPhone го напушти Apple

Kabtel desktop

Главниот човек за индустрискиот дизајн на Apple, Џон Ајви, кој уште во јуни годинава најави дека го напушта технолошкиот гигант и стартува своја фирма, беше отстранет од официјалната страница со вработени во компанијата. Американскитте медиуми пишуваат дека Ајви дефинитивно повеќе не е дел од тимот на Apple.

Ајви се приклучил на компанијата во 1992 година, а станал дел од дизајнерскиот тим во 1996 година. Тој е еден од најважните луѓе во компанијата и најзаслужен за дизајнот и изгледот на производите на Apple како iPhone и Mac. Тој во јуни најави дека ја стартува својата компанија LoveFrom, но и дека ќе продолжи да се занимава со дизајн за Apple и за други клиенти.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •