12 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Шпанија вклучува роботи во борбата со корона вирусот

Kabtel desktop

Шпанија во борбата со корона вирусот воведува роботи за да го зголеми обемот на тестирањето и така да ја подобри исклучително лошата ситуација во земјата. Директорката на Институтот за јавно здравје, Ракел Јоти, изјави дека владата работи на набавката на четири роботи кои би можеле да го зголемат дневниот обем на тестирања на 80.000.

Владата на Шпанија, земјата која е на второ место во Европа по бројот на заболени од епидемијата, најави дека ќе го зголеми обемот на тестирањата и со таа цел обезбедила 640.000 сетови за тестирање, а планот е да се набават вкупно 1 милион тестови.

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •