19.8 C
Skopje
четврток, октомври 5, 2023

Koj е најпродаваниот телефон во светот?

Kabtel desktop

Познатата компанија за аналитика на пазарот Canalys ги објави податоците за десетте најпродавани паметни телефони во третиот квартал од годинава. Иако меѓу најпродаваните 10 на листата се наоѓаат дури 5 телефони на Samsung, најпродаваниот смартфон во светот е iPhone 11, кој е продаден во повеќе од 16 милиони примероци. На второ место е уште еден iPhone, iPhone SE, а потоа следуваат три модели на Samsung Galaxy – A21s, A11 и A51.

На шестото и на седмото место се телефоните на Xiomi – Redmi Note 9/Redmi 10x 4G и Redmi 9, а потоа следуваат Galaxy A31, Redmi 9A и Galaxy A01 Core. Како што можете да видите, меѓу најпродаваните телефони ни овој пат нема флегшип телефони на Samsung, но тоа не и пречи на јужнокорејската компанија да владее со пазарот по вкупната продажба на паметни телефони во светот.

Apple се надева дека iPhone 12 ќе постигне ендаков, ако не и поголем успех од iPhonea 11, но првите резултати од продажбата ќе ги видиме за неколку месеци отсега. За да остане на врвот на продажбата, Samsung е присилен да развива и да издава многу модели, додека Apple владее на пазарот со само неколку уреди и таа ситуација не се менува од генерација во генерација. Што се однесува на разликите во продажбата од година во година, Samsung оствари раст на продажбата на телефони од 2%.

(Vidi)

(фото: YouTube screenshot)

Сподели!

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!