1 C
Skopje
четврток, февруари 25, 2021

ВИДЕО: Прстен го претвора вашето тело во батеријa

Kabtel desktop

Научници од Универзитетот Колорадо во Боулдер објавија статија во списанието Science Advances во која претставуваат евтин преносен уред кој може да се носи како прстен или алка, а во себе поседува термоелетричен генератор, чија улога е конверзија на внатрешната топлина од телото во електрицитет.

Уредот кој го развија моментално е во фаза на протитип и може да создаде околу 1 волт енергија за секој квадратен сантиметар од кожата, што е помалку од сегашните батерии, но уште е доволно за напојување на мали електричмни уреди како што се часовници и фитнес алки.

Најновата иновација во тој преносен уред е растегливиот материјал наречен полинин. Во него научниците вградија серија термоелектрични чипови и ги поврзаа со метални жици. Конечниот производ изгледа како мешавина од термоелектрични чипови и метални жици.

Фото- Colorado.edu

(Vidi.hr)

(фото: Designboom screenshot)

Сподели!
  •  
  •  

НАЈПОПУЛАРНИ

Сподели!
  •  
  •