Eпл, Мета и Гугл одат под лупа на ЕУ

- Advertisement -

ЕУ најави истрага за некои од најголемите светски технолошки компании за антиконкурентни практики. Мета, Apple и Alphabet, кој е сопственик на Google, се под истрага за потенцијални прекршувања на Законот за дигитални пазари (DMA), кој беше воведен во 2022 година.

Доколку се открие дека ги прекршиле правилата, фирмите може да се соочат со огромни казни до 10 отсто од нивниот годишен промет. Шефот на антимонополската унија на ЕУ Маргрет Вестагер и шефот на индустријата Тиери Бретон ги објавија истрагите во понеделникот.

- Advertisement -

Само шест компании имаат обврски според Законот за дигитални пазари, но и најголемите технолошки фирми на Запад: Alphabet, Apple, Meta, Amazon, Microsoft и BiteDance. Ниту една од фирмите всушност не е со седиште во Европа. Пет од нив се во САД, додека BiteDance е со седиште во Пекинг. Трите компании сега се соочуваат со прашања само две недели по поднесувањето на нивните извештаи за усогласеност.

Потсетуваме дека три недели претходно, ЕУ го казни Епл со 1,8 милијарди евра поради прекршување на Законот за конкуренција поради стриминг музика.
Во меѓувреме, САД го обвинија Apple дека има монопол на пазарот на паметни телефони во тужбата поднесена против технолошкиот гигант минатата недела. Портпаролот на Apple изјави дека компанијата конструктивно ќе се вклучи во истрагата и дека се убедени дека нивниот план е во согласност со Законот за дигитални пазари, пишува BBC.

- Advertisement -

Тој додаде дека нивните тимови воспоставиле различни механизми за усогласување со важното законодавство на ЕУ, како и заштита на приватноста и безбедноста на корисниците на ЕУ. Во меѓувреме, портпаролот на Мета рече дека користењето на претплати од страна на компанијата како алтернатива на рекламирањето е „добро воспоставен бизнис модел во многу индустрии“.

ЕУ соопшти дека ќе истражи пет различни можни акти на неусогласеност:

1 и 2 – Дали Apple и Alphabet не дозволуваат апликациите слободно да комуницираат и да склучуваат договори со корисниците

- Advertisement -

3 – Дали Apple не им дава на корисниците доволно избор
4 – Дали Мета неправедно бара од луѓето да платат за да не се користат нивните податоци за рекламирање
5 – Дали Google ги претпочита сопствените стоки и услуги на компанијата во резултатите од пребарувањето

Според Маргрет Вестагер, ќе бидат потребни околу 12 месеци за да се заврши истрагата, иако Бретон подоцна појасни дека може да потрае малку подолго.

Извор – Bizlife

Фото – EU store norske leksikon

Сподели!
- Advertisement -