Социјалните мрежи ги „заробуваат“ децата на ниво на 3-годишници

0
Напредокот на технологијата, Интернетот и социјалните мрежи драстично го променија начинот на кој што живееме. Дел од тие промени се позитивни, а дел негативни....

Како до добра презентација – топ 3 Ted Talks

0
Доброто говорење е квалитет кој на секој човек му е потребен. Дознај како можеш значително да го подобриш твојот говор и како да дадеш...

Апликации за надзор на паметниот телефон на децата наменети за секој...

0
Децата онлајн се изложени на многу закани и опасности. Доколку сте родител на дете кое не може да се оддели од телефонот, тогаш е...

Патот до подобрата верзија од себе започнува со WellMe тестот во...

0
Постојано сме во потрага по нови начини и средства како да се чувствуваме подобро. Воведуваме нов начин на исхрана, започнуваме со ригорозни диети или...

17 корисни совети за оние кои работат од дома (2)

0
Овој совет сме го слушале одново и одново - од Ричард Бренсон, од професори од Стенфорд, од секого: ако сакате да бидете поуспешни и...

Дали создавате производ или градите компанија?

0
Не секоја идеја за производ може да прерасне во компанија! На пример, еден тим направил производ кој автоматски го превртува месото кое се пече на...

Пет грешки кои добриот лидер никогаш нема да ги направи двапати

0
Пред да се одлучите да ја прифатите улогата на лидер, двапати размислете дали го сакате тоа или не. Имате ли навистина став и емоционална...

Стив Џобс ги користеше овие три едноставни прашања за Apple да...

0
Стив Џобс направи многу за да постигне успех. Научи техники за медитација, читаше необични книги и слушаше десет песни кои го инспирира и го...

Ворен Бафет: Ова е грешката број 1 кога ги учите децата...

0
Ако постои една личност која ја разбира важноста за подучување на децата за финансиска одговорност тогаш тоа е Ворен Бафет. Пред да стане извршен директор...

Сте слушнале ли за Помодоро техниката за продуктивност?

0
Една од најпознатите и најчесто користени техники за продуктивност се вика Помодоро. Техниката ја измислил претприемачот Франческо Сирило уште додека бил студент. Помодоро техниката...