1 C
Skopje
недела, март 7, 2021
Почетна Македонија Успешни сме!

Успешни сме!

Kabtel desktop

Ученици од „Корчагин“ основаа компанија, со парите од продадените производи ќе набават стерилизатор за гимназијата

Средношколци од скопската гимназија „Раде Јовчевски – Корчагин“ ја формираа ученичката компанија „Stop The Spread – Macedonia“, со која ја подигнуваат свеста за...

Претседателот Пендаровски за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници

Претседателот Стево Пендаровски денеска за прв пат го додели признанието „Успешни млади“ на 8 добитници, во рамки на проектот инициран за поттикнување...

„Фх3х“ работеше на третата сезона „Ѕвездени патеки: Откритие“

По успешната соработка на првите две сезони од серијата „Ѕвездени патеки: Откритие“, „Фх3х“ ја заврши работата на третата сезона, во која работеше...

СКСЗМ ги избра 100-те најуспешни компании, првонаградена е „Даути Комерц“

За изборот на овие водечки компании, пресудни се неколку индикатори, како што се годишниот приход кој го прикажуваат, нето-добивката, бројот на вработени,...

Американски истражувачи дизајнираа маска која во рок од еден час може да ги уништи вирусите

Истражувачи од Универзитетот Калифорнија во САД дизајнираа нова маска за лице чија база е материјал кој може да уништи до 99,9% од...

Брако го создаде првото возило во Европа за одржување хигиена во урбани средини кое испушта вода, наместо издувни гасови

Велешката компанија „Брако“ ја произведе првата во Европа еколошка машина за одржување хигиена во урбани средини под брендот„Green Machines“ GM 500H2 која работи на водород. Тим...

Некстсенс добитник на престижната Глобална WITSA награда за ИКТ заслуги и извонредност

На Светскиот конгрес за ИКТ кој се одржa вчера, 19. ноември 2020 во Пенонг, Малезија, на кој учествуваа визионери и деловни лидери...

Наградени трите најиновативни македонски пронајдоци во рамки на МАКИНОВА 2020

Директорот на Државниот завод за индустриска сопственост Горан Герасимовски вчера ги додели наградите за патенти на годината во рамки на манифестиацијата МАКИНОВА на која...

Семос Едукација на својата 25-годишнина присутен во над 20 земји во светот

Првиот и водечки  центар за обуки од областа на информатичките технологии во земјава, Семос Едукација одбележува 25 години од своето постоење. Откако...

Македонската компанија „Брејнстер“ го освојува австрискиот пазар со обуки за дигитални вештини

Најпознатата македонска компанија од сферата на образованието базирано на потребите на индустријата, по пет години од своето постоење во земјава се шири во Европа....

НАЈПОПУЛАРНИ