Почетна Тагови германија

Таг: германија

Германија отвори истрага против „Амазон“ за антиконкурентска пракса

0
Германското тело за конкуренција на пазарот денеска соопшти дека покренало истрага за онлајн гигантот „Амазон“ заради потенцијални „антиконкурентски практики“, повикувајќи се на новиот закон...

Нови правила за влез во Германија

0
За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Германска компанија нуди 11.000 евра за лежење во кревет 30 дена

0
Необична, но доста добро платена работа се нуди во Германија. Имено, Германскиот воздухопловен центар во Келн бара дванаесет мажи и дванаесет жени за истражување...

ВИДЕО: Данска и Германија го спојуваат најдолгиот подводен тунел во светот

0
После повеќе од една деценија планирање, почна работата на најдолгиот подводен тунел во светот. Тунелот Фермарнбелт ќе ги поврзува Данска и Германија, ќе се...

Германија ќе воведе национален карантин во времетраење од еден месец

0
Германија почнувајќи од понеделник во текот на наредниот месец ќе ги затвори баровите, рестораните, културните и спортските установи во рамките на новите драстични рестриктивни...

Германија со закон се обврза до 2038 година да престане да...

0
Германскиот сојузен парламент Бундестаг и сојузното собрание Бундесрат пред два дена го усвоија новиот закон, кој подразбира затворање на сите термоелектрани на јаглен во...

Германија ќе ја покачи минималната плата и покрај пандемијата

0
Минималната плата во Германија ќе се покачи за околу 12% до 2022 година. И покрај пандемијата на КОВИД-19, минималната плата не смее да...

Deutsche Telekom направи апликација со која ќе се спречи вториот бран...

0
Германската апликација за ширење на заразата со корона вирусот е подготвена за лансирање неделава, најави министерот за здравство на земјата, Јенс Шпан. Апликацијата ќе...

Германија гради сојуз со три држави за побрзо добивање вакцини

0
Германија и уште три држави-членки на Европската унија градат нов сојуз кој има за цел да обезбеди пристап до вакцини за корона вирусот...

Германија и официјално влезе во рецесија

0
Германското стопанство потона во рецесија после корона кризата и во првото тримесечје од годинава забележа најголем пад на активноста од финансиската криза пред десетина...