33 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020
Почетна Тагови ЕУ

Таг: ЕУ

Кои се црните точки на најголемото загадување во Европа?

Големите градови задушени од сообраќај, регионите во кои се произведува јаглен, индустриските региони опкружени со планини - црните точки на загадувањето јасно се видливи...

Европскиот парламент гласа за укинување на летното сметање на времето

Европскиот парламент мибнатата година го поддржа предлогот за укинување на летното сметање на времето, односно поместувањето на часовникот за еден час за да се...

Сите нови автомобили во ЕУ до 2022 година ќе имаат ограничувачи...

За три години отсега сите нови автомобили во Европската унија ќе бидат опремени со уреди кои ќе ја ограничуваат брзината на движење. Оваа одлука...

Која земја од Европската унија има најниска, а која највисока минимална...

Европската фондација за подобрување на работните услови и условите за живот објави споредба на минималните плати во ЕУ. Најголема минимална плата на почетокот на...

Холандија сака да преземе компании од Велика Британија по излезот од...

Холандската влада преговара со 250 компании за селење на седиштата од Велика Британија во Холандија, пред земјата да излезе од ЕУ на 29-ти март “Во...

Една четвртина од големите компании во ЕУ користат роботи

Големите компании кои имаат 250 или повеќе вработени многу повеќе користат роботи во вршењето на своите работи отколку што е случај со средните или...

Еврото полни 20 години!

Еврото во вторник ќе наполни 20 години, временски период во кој преживеа голема криза и трајно се зацврсти на финансиските пазари и во европските...

ЕУ постигна договор за забрана за користење пластика за еднократна употреба

Европската унија постигна договор за забрана за користење пластика за еднократна употреба како што се пластичните чинии и сламки, објави австриското претседателство. Сојузната австриска...

ЕУ до 2030 година ќе ја намали емисијата на CO2 од...

По тешки преговори, од Европската комисија соопштија дека преговарачите од земјите од ЕУ и Европскиот парламент се договорија дека до 2030 година ќе ја...

Стапува на сила одредбата за единствен дигитален пазар на Европската Унијa 

Одредбата за укинување на геоблокирањето во ЕУ стапи на сила, со што значително ќе се подобри дигиталната трговија, но одредени услуги и производи ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ